užitečné informacekontakt
Hlavní strana > Vyjmutí sadomasochizmu ze seznamu poruch ICD – 2011

Vyjmutí sadomasochizmu ze seznamu poruch ICD – 2011

     Nyní se chystá nová verze Mezinárodního seznamu nemocí a zdravotních problémů (ICD), která by mohla platit po roce 2014. Mezinárodní seznam nemocí a zdravotních problémů je soubor názvů a definic poruch a onemocnění, podle kterého lékaři pojmenovávají, čím pacient trpí. Vydává ho World Health Organization a dále ho přebírá celá řada zemí. Jednotlivé země mohou tento seznam upravovat. V minulosti byl ve třech zemích sadomasochismus z tohoto seznamu dodatečně vyjmut (Dánsko, Švédsko, Norsko) a není tedy v těchto zemích považován za poruchu. V současné době se připravuje jedenáctá verze ICD a probíhá celá řada aktivit, které směřují k tomu, aby v nové verzi ICD nebyl sadomasochismus mezi poruchami uveden. Protože některé osoby mohou mít z takového vývoje obavy, je třeba vysvětlit, proč je vhodné sadomasochismus z tohoto seznamu vyjmout. K tomu slouží následující texty.

     Aktuální informace: Sadomasochismus bude pravděpodobně příští rok (2012) vyjmut ze seznamu diagnóz ve Finsku (zdroj http://www.revisef65.org/finland_eng.html).

     Jozífková E. Revize F65.5: Sadomasochistický sex jako alternativa a nikoliv jako porucha. 2011 Sexuológia – Sexology, 11: 20-23.
Článek ke stažení v PDF česky a abstract in English ikona


     Jozífková E. 2010 Pravda, hanba a diagnóza: proč vyjmout sadomasochismus ze seznamu deviací. Fórum sociální práce, 2:53-63
Článek ke stažení v PDF česky a abstract in English


     Materiál vyžádaný organizací Revise F65 ( http://www.revisef65.org) na podporu vyjmutí sadomasochizmu ze seznamu poruch ICD v Norsku Statement - support for Revise F65 (http://www.revisef65.org): remove SM/fetish diagnosis  
užitečné informacekontakt© 2017 En.k